DOWNLOAD » Recenzie » Pravidlá života » Pravidlá života
Recenzia PRAVIDLÁ ŽIVOTA | Autor príspevku: Peter Sabo

http://book.review.sk/recenzie/pravidla-zivota

Richard Templar zozbieral 100 nepísaných zásad, ako dosiahnuť v živote šťastie. Snáď sa Richard nenahnevá, že len recenzovaním tejto knižky porušujem pravidlo číslo 1, ktoré hovorí o tom, aby sme si všetko nechávali pre seba.

Nejde to. Jeho knižka obsahuje myšlienky, ktoré treba posunúť ďalším.

Templar pracoval 30 rokov v biznise, v súčasnosti vlastní niekoľko úspešných firiem a okrem iného je aj úspešným britským autorom, ktorý má na svedomí niekoľko bestsellerov z kategórie motivačných kníh. Jeho najpredávanejšia séria začína slovkom PRAVIDLÁ: Pravidlá manažéra, Pravidlá bohatstva, Pravidlá rodičovstva, Pravidlá lásky a i.

219-stranová knižka obsahuje pravidlá štastného života pre vás, pre partnerské vzťahy, pre rodinu a priateľov, spoločenské pravidlá a pravidlá pre svet ako taký. Sám autor však tvrdí, že jeho kniha „nie je odhalením tajomstiev, je skôr pripomienkou. Má pripomenúť, že základné pravidlá pre šťastný život sú všestranné, jasné a jednoduché.“ A má pravdu. Kto by už len nepochopil USILUJTE SA V ŽIVOTE KONAŤ DOBRO, NIE ZLO alebo NEBOJTE SA SNÍVAŤ, alebo OBLEČTE SA TAK, ABY BOL DNEŠNÝ DEŇ DÔLEŽITÝ, alebo PRIJMITE SAMÝCH SEBA; TAKÝCH, AKÍ NAOZAJ STE.

Všetky pravidlá sa síce čítajú ľahko, no sú rozpísané vždy na minimálne jeden a pol strany. A to je zbytočné. Každý priemerný čitateľ pochopí myšlienku, aj keby bola vtesnaná do dvoch odstavcov, alebo rovno v jedinej vete.

Napriek tomu sa dá povedať, že sa Pravidlá života čítajú akoby samé; Templar má veľmi uvoľnený a jednoduchý štýl písania, ktorý je sympatický každému milovníkovi motivačných kníh. Napriek svojej jednoduchosti sa však v knihe objavujú omnoho zaujímavejšie a aj hlbšie myšlienky. „Múdrosť nespočíva v tom, že nebudeme robiť chyby, ale v tom, že z nich vyviazneme s nedotknutou dôstojnosťou a zdravým rozumom,“ píše hneď v druhom pravidle (S VEKOM NEMUSÍ NEVYHNUTNE PRIBÚDAŤ AJ ROZUM). Alebo „Tento svet sa rozdeľuje na tých, ktorí na iných len závistlivo hľadia a na tých, ktorí ostatných vnímajú ako motiváciu,“ zo 14. pravidla (KIEŽBY SOM TO BOL VTEDY SPRAVIL – TERAZ TO NAPRAVÍM) či citát z pravidla 81 (ODPUSTENIE NIKOMU NEUBLÍŽI): „Odpúšťať neznamená nechať so sebou zametať.“

Obodovať beletriu je ľahké ako facka. Ako však zhodnotiť motivačnú literatúru? A oplatí sa vôbec hrať podľa Templarových pravidiel? Dokáže prečítanie jedinej knižky zmeniť život k lepšiemu? Ja tvrdím: určite. Stačí byť openminded a nečítať takéto a podobné knižky jedným okom dnu a druhým von.

Book.REVIEW